• تکنولوژی های مورد استفاده در طراحی سایت

پارتیاوب در طراحی سایت از تکنولوژی های مختلف و روز دنیا استفاده می نماید که برای آشنایی مشتریان با هر یک از آنهادر زیر به صورت مختصر هر یک توضیح داده شده است.

HTML

HTML، سنگ بنای وب است؛ یک زبان رایانه ای که برای تدوین قالب و طراحی صفحات وب به کار برده می شود. دستورالعملهای این زبان، برچسب (Tag) نام دارند که محتوای یک صفحهٔ وب، به وسیلهٔ آنها، نشانه گذاری شده و بدین ترتیب، نحوهٔ نمایش آن صفحه برای مرورگرهای وِب، توصیف می شود. HTML یک زبان برنامه نویسی نیست، بلکه زبانی برای نشانه گذاری ابرمتن است و اساساً برای ساختمندکردن اطلاعات و تفکیک اجزای منطقی یک                                           نوشتار — نظیر عناوین، تصاویر، فهرستها، بندها و جداول — به کار می رود.

 


CSS

CSS مخفف سه کلمه Cascading Style Sheets و نوعی كدنویسی تحت وب است که امروزه طراحی صفحات وب در جهان را متحول کرده است. با استفاده از آن می توانید صفحات HTML خود را به هر شکل دلخواه طراحی نمایید.CSS زمانی برتری خود را به دیگر كدنویسی های تحت وب نشان می دهد که شما صفحه ای با حجم نسبتا زیادی از متون و تصاویر داشته باشید , طبیعی است كه چنانچه شما از جداول برای طراحی وب سایت خود استفاده کنید، مخاطبان شما باید تا لود كامل جداول و محتویات آن صبر كنند, اما با استفاده از CSS، هرچقدر اطلاعات لود شده باشد، در همان لحظه بر مرورگر كاربر ظاهر شده و ضمن صرفه جویی در زمان وی, امكان كلیك كاربر بر كلید Close مرورگر را به حداقل ممكن میرساند. استایل ها كاربردهای فراوانی دارند كه از آن ها میتوان به صرفه جویی در كدنویسی , اعمال صفات مشترك به اشیاء, رنگی كردن اسكرول بار مرورگر ها , ایجاد كلید های متحرك و زیبا و بسیاری دیگر اشاره كرد.


JavaScript

JavaScript یک زبان برنامه نویسی شی گرا سمت کاربر(client-side) است که به طراحان این قابلیت را می دهد تا بتوانند با کاربران ارتباط برقرار کرده و بر اساس اعمال انجام گرفته و یا درخواست های کاربران صفحات وب را به صورت های مختلف نمایش دهد. از کاربردهای JavaScript می توان به تغییر پویا نمایی ، کاهش پردازش های سرور ، عدم لزوم load  مجدد صفحه در هر درخواست کاربر ، افکت های بسری جزاب و ... نام برد. جاوا اسکریپت امروزه به یکی از زبان های برنامه نویسی پر طرفدار در وب تبدیل شده است.

 


jQuery

جی‌کوئری یا jQuery یک کتابخانه جاوااسکریپت سبک و چند مرورگری می‌باشد که برای ساده کردن نوشتن اسکریپت های سمت-مشتری HTML طراحی شده است. جی کوئری امروزه محبوبترین کتابخانه جاوااسکریپت در حال استفاده است. jQuery نرم‌افزار بازمتن و رایگان است که تحت دو پروانه GPL و MIT منتشر می‌شود . دستور زبان jQuery به گونه ای طراحی شده است که عمل هدایت یه پرونده را اسان تر کرده باشد، بدین صورت که می توان حرکات انیمیشین ایجاد کرد و رویدادهای صفحه را کنترل کند و به وسیله ان می توان نرم‌افزارهای مبتنی بر Ajax را ایجاد و توسعه داد . جدا از این‌ها jQuery به توسعه دهندگان این اختیار را می دهد که تکه برنامه‌های سطح پایین مبادله ای (ارتباط مرورگر با کاربر) و یا انیمیشنی و حتی افکت‌های پیشرفته و سطح بالا و ایجاد اشیا فرضی را ایجاد کنند. به کارگیری همه این اجزای jQuery کمک می‌کند صفحات وب قدرتمند و داینامیک(پویا) داشته باشیم.


XML

XML برگرفته شده از كلمات Extensible Markup Language است. XML یك Markup Language مانند HTML است. شاید این موضوع برای درك كردن كمی مشكل باشد، اما XML كاری انجام نمیدهد. XML ساخته نشده تا كاری انجام دهد. XML به عنوان یك راه برای سازماندهی كردن، ذخیره كردن و فرستادن اطلاعات ساخته شده است. ایجاد فناوری XML یا زبان نشانه‌گذاری امتدادپذیر را باید بدون تردید یکی از بزرگترین و اساسی‌ترین گام‌هایی به حساب آورد که در مسیر حل مشکل مقیاس‌پذیری در اینترنت مدرن برداشته شده است. اصلی‌ترین و ذاتی‌ترین وظیفهٔ زبان XML بیان، نمایش، و تحت سیطره در آوردن داده‌هاست. به عنوان نمونه، تقریباً تمامی فناوری‌های خدمات وب (WebService) ،  خبر خوان (Rss)، گرافیک برداری مقیاس‌پذیری (SVG) وRDF و بسیاری از موارد دیگر تنها با XML انجام‌ پذیر است.


PHP

پی‌اچ‌پی (PHP) که مخفف Hypertext Preprocessor می باشد، یکی از پر طرفدارترین زبان‌های پردازه‌نویسی (اسکریپت‌نویسی) متن باز و رایگان است که بیشتر برای طراحی برنامه‌های سمت سرور در وب‌گاه‌های پویا (دینامیک) مورد استفاده قرار می‌گیرد.  PHP از گونه زبان‌های پردازه‌ نویسی تحت وب می باشد. ساختار این زبان بسیار شبیه زبان (C) و زبان برنامه‌نویسی پرل (Perl) می‌باشد. شکل پذیری فوق العاده آن و نیز همگونی با اغلب بانک‌های اطلاعاتی از قبیل MySQL قدرت آن را افزایش داده‌است. مشهورترین نرم‌افزارهایایجاد شده با PHP عبارت‌اند از phpBB، SMF، Mambo، Joomla، PHP-Nuke، MyBB و  wikipedia. پی‌اچ‌پی می‌تواند جایگزینی برای زبان‌های ASP.NET و JSP وPerl باشد. همچنین یکی از بهترین نمونه‌های برنامه‌نویسی PHP در سطح وسیع سایت فیس‌بوک است. پی‌اچ‌پی روی بیشتر سیستم‌عامل‌های معروف از جمله لینوکس، یونیکس، ویندوز و Mac OSX و با اغلب سرویس های وب (Web Server) معروف، قابل اجراست.


MySql

مای‌اس‌کیوال (MySQL) یک سامانه مدیریت پایگاه داده‌ها (DBMS) است که به دلیل سادگی نصب و مدیریت، و متن‌بازبودن از محبوبیت زیادی برخوردار است. SQL محبوبترین زبان کامپیوتری است که برای ایجاد، تغییر و بازیابی و عملیات بر روی داده‌ها در مدل رابطه‌ای می‌باشد. این زبان به سمت مدل شی گرا - رابطه‌ای پیشرفت کرده‌است. SQL استانداردهای را نیز دریافت کرده‌ است. MySQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای است که امکان ذخیره سازی، جستجو، مرتب کردن و بازیابی داده‌ها را فراهم می‌کند. سرور MySQL به چندین کاربر اجازه استفاده همزمان از داده‌ها را می‌دهد و دسترسی افراد معتبر به داده‌ها را تسریع می‌کند. بنابراین MySQL یک سرورچند کاربره و چند ریسمانه است.این سیستم مدیریتی پایگاه داده، رایج‌ترین پایگاه داده متن‌باز محسوب می‌شود. رقبای اصلی MySQL، اس‌کیوال سرور مایکروسافت و پایگاه داده‌های اوراکل هستند اما MySQL از مزیت‌های زیر بهره مند است : 1- کارایی بالا 2- هزینه پایین 3- سهولت پیکربندی و یادگیری 4- قابلیت حمل 5- در دسترس بودن کد اصلی 6- خدمات پشتیبانی مناسب


Apache

سرویس دهندهٔ HTTP آپاچی که بیشتر آن را آپاچی می‌نامند، یک برنامه‌ی webserver است که نقش کلیدی در توسعهٔ دنیای وب ایفا می‌کند. در سال ۲۰۰۹ آپاچی اولین برنامهٔ webserver بود که حدود ۱۰۰ میلیون وب‌گاه به کمک آن سرویس‌دهی می‌کردند. آپاچی به‌طور معمول در محیط‌های بر پایه یونیکس و لینوکس استفاده می‌شود. متداول‌ترین استفاده از ویژگی‌های این برنامه htaccess است که طراحان حرفه‌ای در محیط لینوکس از آن بهره می‌گیرند. برای نمونه زمانی که بخواهند اولین صفحه در سایت، صفحهٔ به‌خصوصی باشد با یک دستور در آن پرونده (فایل) این امر ممکن می‌گردد و یا زمانی که صاحب سایت مایل نیست که فایل‌های موجود در سرور وی توسط دیگران دزدیده شود و بخواهد که مانع از پیوند مستقیم آن‌ها شود آپاچی کمک می‌کند تا به خواستشان برسند. زمانی که برنامه‌نویس بخواهد که محل واقعی صفحات دیده نشود نیز این برنامه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 تاریخ ثبت: ۱۳۹۳,۰۲,۰۲
بازدید: 7841